#12 GPP k našim lekcím
Tva odolnost je tak velká, jak silná je tvá nejslabší část. Dostal jsem dotaz. Byl dobrý, tak na něj zareaguju článkem, ať to třeba pomůže i ostatním. Udělej vždy kousek práce navíc a ono se to nakonec sečte a budeš to ty, kdo předběhne ostatní, kteří to nedělali. "Co bys doporučoval dělat mimo… chcete vědět víc?
#11 Holky a svaly
Svaly jsou sexy a mají určitou funkci. U mužů stejně jako u žen. Fyziologie je pro trenéra nadřazenější princip, než moderní genderová popkultura - pohlaví jsou dvě. Tečka. V tomto článku budu řešit svaly a vztah k nim u toho pohlavní něžnějšího (...náladovějšího, upovídanějšího...). Zadej do… chcete vědět víc?
#10 Měl/a by ses prát
Určitá forma boje je pro člověka tak přirozená, jako dýchání. Táta vždycky tvrdil, že umět se prát je jako mít další výuční list. Člověk by měl bojovat. Ne jenom ve smyslu filozofickém (s překážkami života), ale i v tom tradičním. „Není-li jiné možnosti, než zbabělost nebo násilí, doporučuji… chcete vědět víc?
#9 Jsi připravený/á na bitvu?
Dodržování zákonitostí fyziologie šetří pot a krev. Neplatí, že pořádný trénink musí bolet. Taky neplatí, že musíš být permanentně rozlámaný a plnit stůj co stůj nějaký program. Druhou částí tvého tréninku je regenerace. Naplánuj si svůj čas v gymu tak, abys byl vždy připravený na následující… chcete vědět víc?
#8 Zdrcující úchop
Trénink úchopu je jedním z nejfunkčnějších typů tréninku. Síla prstů a rukou mě zaujala před mnoha lety, když jsem v televizi sledoval strongmany, jak trhají telefonní seznamy. Dlouhou dobu jsem předloktí a sílu úchopu neřešil. Jakmile mi začala vypadávat z rukou osa při mrtvolách, kettlebell u… chcete vědět víc?
#7 Denní rutiny
Diagnostikuj pohybový aparát a zvyš objem pohybového režimu. Denní rutiny nikoho nezajímají stejně tak, jako nikoho nezajímá, že umíš nasázet 20 shybů při šedesáti kilech hmotnosti. Na rozdíl od tvrzení číslo 2 je to ale velká chyba. Když uděláš každé ráno 20 kliků, je to 7300 kliků za rok. To je… chcete vědět víc?
#6 Kardio není sprosté slovo
Kardio je součástí funkčního tréninku a všeobecné tělesné zdatnosti. Je obdivuhodné být velký a silný mastodont... do okamžiku, než vylezeš jedny schody v baráku a vypadáš, že chcípneš. Chceš plnohodnotný život? Smiř se s tím, že občas "prostě musíš", jak často opakuje Scott Jurek v knize Jez a… chcete vědět víc?
#5 Stres II.
VĚNUJ POZORNOST ÚVODNÍMU TEXTU PROBLEMATIKY V I. ČÁSTI ČLÁNKU HLAVA Když to máš srovnané v palici, můžeš na nájezdy. Hlava vikinga je velký hráč v posouvání limitů těla. Správné nastavení mysli pomáhá krátkodobému i dlouhodobému výkonu bez ohledu na stupeň trénovanosti. To ale nesmíš trpět… chcete vědět víc?
#4 Stres I.
Adaptace na zátěž se vyvolává působením stresorů. Vědomě porušuji vlastní pravidlo "raději lžičku medu, než kýbl hoven" a rozpracovávám téma do dvou obsáhlejších článků. Důvod je jasný - představit nástroje a jejich možnost aplikace do běžného života a přitom poskytnou obecný informační balíček je… chcete vědět víc?
#3 Disciplína
Vytrvalost a konzistence jako aspekt tréninku číslo 1. Od svých 15 let nejím zmrzlinu. Příběh začíná na střední škole, kdy jsem během volných chvil zuřivě louskal stránky knihy Cesta pokojného bojovníka od Dana Millmana. Hlavní hrdina má učitele, kterému říká Sokrates. Ten mu zakáže jíst zmrzlinu,… chcete vědět víc?
#2 Dělej to dobře
Kvalita pohybu stojí nad intezitou a objemem. "Dělej to dobře, děláš to pro sebe," říká můj otec při přípravě jídla. Je to nejlepší kuchař, co znám. Když ti někdo zkušený řekne, ať se sereš s něčím, čemu většina nevěnuje pozornost, je to zdvižený prst - "dávej pozor, tohle je důležité". Cvič… chcete vědět víc?
#1 Ujasni si, co chceš
Proč děláš, co děláš? Začíná to u tebe. Znáš své cíle, silné a slabé stránky. Máš vize. Víš, co tě baví, co ne a co sneseš. Máš cíl, kterého chceš dosáhnout, věc, kterou se chceš naučit. To, čeho chceš dosáhnout, se snaž sám před sebou (a posléze před ostatními) definovat přesně. Vyhni se takovým… chcete vědět víc?