#1 Ujasni si, co chceš

#1 Ujasni si, co chceš

Proč děláš, co děláš?

Začíná to u tebe. Znáš své cíle, silné a slabé stránky. Máš vize. Víš, co tě baví, co ne a co sneseš. Máš cíl, kterého chceš dosáhnout, věc, kterou se chceš naučit.

To, čeho chceš dosáhnout, se snaž sám před sebou (a posléze před ostatními) definovat přesně. Vyhni se takovým těm neurčitým kecům: "Chci být pevnější a pružnější." Když nevíš, kam směřuješ, budeš směřovat na všechny strany - budeš chtít všechno. Jenže vytrvalci nejsou sprinteři a powerlifterům nejde jóga. Proč? Omezené adaptační možnosti organismu. Budeš si muset vybrat.

Neurčitý cíl = neurčitý požadavek = neurčitý program = neurčité výsledky.

Pokud plánuješ začít s nějakou formou kultivace svých motorických schopností a dovedností (nebo v lepším případě - plánuješ se svěřit do rukou odborníka), je dobré začít nastavením mantinelů.

Ber papír a tužku a piš odpovědi na otázky:

#1 Co má být výsledkem?

Může se jednat o zdokonalení v pohybu, naučení nějakého triku, zhubnutí, zlepšení mobility, získání svalové hmoty... Buď co nejkonkrétnější a hlavně vybírej pečlivě - řekněme, že 3 hlavní cíle jsou strop, 2 ideál, 1 pro úzkou specializaci. K hlavním cílům si můžeš stanovit vedlejší. Ty musejí korespondovat s hlavními, ale není úplně nutné jich dosáhnout. Navíc mohou být o něco obecnější. Slouží pro kontrolu směru, kterým ses rozhodl jít. Taky mohou představovat nějakou metu, které bys rád dosáhl plněním hlavních cílů díky přenosu a úzké korespondenci s hlavními cíli. Nezapomeň, že cíle musejí být reálně dosažitelné. Pro kontrolu plnění hlavních cílů můžeš stanovit cíle vedlejší. Nejsou nezbytné, ale opět znamenají určitou konkrétní metu, kterou je třeba dosáhnout a která znamená, že hlavní cíl je blíž.

Příklad:

Hlavní cíl číslo 1: zhubnout 10 čísel v pase (měřeno po ránu, na lačno, krejčovským metrem, po obvodu v úrovni pupku)

+dílčí cíl číslo 1: do měsíce viditelná změna při kontrolním každodenním focení

Hlavní cíl číslo 2: naučit se dokonalou techniku mrtvého tahu (pozn. posoudí xy - jméno trenéra/zkušenějšího kamaráda/...)

+dílčí cíl číslo 1: pozice v set-upu před provedením tahu mi bude pohodlná, naučím se tahat s pěkně rovnými zády

Vedlejší cíl číslo 1: udržet svalovou hmotu, případně nějakou přibrat

Vedlejší cíl číslo 2: zlepšit se ve sprintu na 100 metrů

Vedlejší cíl číslo 3: zatáhnout pozvedem dvojnásobek své váhy

#2 Co mě baví/jakou aktivitou by se mi líbilo výsledku dosáhnout?

Chceš, aby tvůj program zahrnoval jízdu na kole, běh, plavání, lezení na umělé stěně a sprinty? Chceš jít více do extrému a striktně vyřadit veškeré stroje/cvičit jen s vlastní váhou/...?

Trénink má být více či méně dřina a má být o disciplíně. Měl by ale obsahovat aspoň něco, co na co se budeš těšit a co tě bude bavit. Nedělej si z toho nucené práce. Nejsi otrok. Motivuj se a trvej na dělání věcí, které tě baví (byť jen okrajově). Jinak toho brzo necháš.

#3 Co vyloženě nechci dělat?

Nesnášíš skákání přes švihadlo? Vytrvalostní běh? Monotónní trénink? Příliš pestrý trénink? Angličáky? Paleta aktivit je ohromná a cest je mnoho. Hledej varianty podle zapojení konkrétních svalů, na které cílíš (nebo alespoň najdi co nejméně špatné řešení). Chceš mít dobrá záda ale nebaví tě hrazda? Ok, o hodně se připravuješ, ale určitě to půjde vymyslet.

#4 Co se chci naučit?

Minimálně jednu věc. Pokud nepůjde o nějaký určitý pohyb, tak by mělo jít aspoň o získání nějakých základních poznatků pro plánování tréninku. Ten proces by ti měl něco dát. Platíš za to peníze a investuješ do toho čas a energii. Chtěj se něco naučit.

#5 Proč?

Motivace. Měj sakra dobrý důvod - jinak zabíjíš čas. Měj důvod, na který budeš myslet, až ztratíš zápal, až bude pršet, až budeš mít svalovku, až se trénink stane stereotypním. Buď upřímný. Tenhle bod nemusí vidět nikdo jiný, ale měj ho někde napsaný. Je to extrémně důležité vědět proč...

Dostal jsi na držku a chceš to tomu zmrdovi vrátit? Nechala tě holka a potřebuješ se nasekat, aby litovala, že šla jinam? Lechtá ti ego, když překonáváš svůj píár? Chceš obdiv okolí? Chceš být silnější? Zdravější?

Tak proč?! PROČ?!!! PROOOČ?!!!

#6 Vím, či nevím?

Kolik opakování? Kolik sérií? Jak často? Co u toho jíst? Jaké cviky volit? Mám OK techniku? Jsem si na 100 % jistý, že volím nejefektivnější cestu?

Všichni se učíme. Pokud na učení nezbývá čas, svěř se do rukou odborníka... (alert: sprostě okatá reklama) Třeba v Ragnaroku v Ostravě  vědí moc dobře co dělat. Neztrácej čas, prachy, energii a motivaci tím, že budeš trénovat metodou "pokus-omyl" a riskovat zranění. Buď chytrý. Buď efektivní.


Až budeš příště tvořit svůj plán, použij výše uvedené rady, abys směřoval přesně tam, kam chceš. Dále už je to jenom o disciplíně a konzistenci.

Pokud s tímto seznamem přijdeš za trenérem, dost to urychlí plánování tvého programu. Hlavně pamatuj, že TI SPOUSTU VĚCÍ PŘEŠKRTÁ, ROZMLUVÍ, UPRAVÍ A NAVRHNE JINAK. Je to o vzájemné domluvě, kde máš hlavní slovo ty (pamatuj však na své omezené znalosti a pochop, že občas nemáš pravdu, protože spoustu věcí nevíš a na danou problematiku nejsi odborník). A pokud se radikálně neshodnete a odmítneš tvrzení druhé strany, jdi jinam. Je to jako ve vztahu, jen spolu nemáte děti a neřešíte dělení majetku.

Buď silný!