Kvalita pohybu stojí nad intezitou a objemem.
"Dělej to dobře, děláš to pro sebe," říká můj otec při přípravě jídla. Je to nejlepší kuchař, co znám. Když ti někdo zkušený řekne, ať se sereš s něčím, čemu většina nevěnuje pozornost, je to zdvižený prst - "dávej pozor, tohle je důležité".
Cvič dobře, děláš to pro sebe.
Provádění technicky správného pohybu je jako test inteligence. Člověk hned vidí, kdo to má jak srovnané v palici, jak umí být disciplinovaný. Naštěstí to funguje i obráceně - soustředění na kvalitu pohybu do jisté míry zvyšuje jak disciplínu, tak inteligenci (hlavně tu pohybovou).
Neříkám, že zvedat maximálky je špatně a je to způsob cvičení pro tupce. Jen nadhazuju myšlenku, že pohyb je mnohem komplexnější, než to, co můžu změřit a zvážit.
Cvičit bez techniky je jako mít v posteli dvě holky a zároveň fýzu na úrovni, že nedoběhneš 10 metrů na tramvaj. Kvalita prožitku je pro všechny zúčastněné pochybná a výsledek za moc nestojí. Je to jen doping pro tvoje ego. Ve skutečnosti na to nemáš. Povedlo se ti to náhodou nebo jsi za to zaplatil. Nic víc. Nikoho to ve skutečnosti nezajímá. Nikomu z vás tří to neprospěje.
CNS
Technicky správné cvičení je vlastně nikdy nekončící proces učení. Hovoříme o dovednosti. Opakováním nejefektivnější a nejbezpečnější cesty pohybu dochází k upevňování dovednosti a zvyšování síly. "Projížděním dráhy" (opakování pohybu) síly impulzy, které putují z CNS (centrální nervové soustavy) do svalů a zlepšuje se postupné zapojení zúčastněných svalových skupin. CNS se navíc stává odolnější vůči únavě. Tím se odemyká potenciál k vyšší síle a tedy agresivnějšímu provedení pohybu a vyšším vahám. Problém je, že tohle se děje i při nekoordinovaném pohybu. Tělo je prostě fakt dobrá mašina a snaží se ti vyjít vstříc, ať děláš sebevětší blbost.
CNS teda reaguje na podnět a přizpůsobuje se mu. Bohužel - jak síla roste, tak roste nápor na nevhodně postavené tělesné segmenty. Časem ti dají sbohem ploténky, praskne ti nějaká šlacha, povolí vaz, natrhne se sval, kloubní jamka opustí hlavici. A máš po nájezdech do Evropy. Zůstáváš doma na severu a paseš soby. Žádné hezké opálené holky, žádný Karibik, žádný boj, žádná Valhalla.
Při technickém pohybu musíš cítit soulad všech zapojených částí. Střídají se izometrické kontrakce, flexe a extenze v každé konkrétní části pohybu. Je to ten pocit "jako po másle". Dobře to vypadá, dobře to funguje.
Čím dokonalejší je technika pohybu a čím častěji je takový pohyb uplatňován, tím k menším odchylkám dochází v soutěžním/bojovém módu. Téhdy mysl nemá čas řešit, co je dobře a co špatně a hlavní roli přebírá z velké části autopilot. Jde o situace, kdy taháš maximálku, uklouzneš a padáš na ledě, nebo někoho biješ v kleci.
výhody a důsledky
Už zřejmě chápeš, že centrální nervová soustava je klíčový hráč v zápase o sílu a kondici. Technicky správné cvičení je mentálně náročnější a vyžaduje tvou plnou pozornost. To má za následek silnější odezvu CNS a vyúsťuje v rychlejší proces učení se pohybu a budování síly.
Technicky správné pohyby respektují anatomické rozvržení těla a využívají biomechanické zásady pohybu. Zní to složitě, ale v zásadě to znamená, že se hýbeš podle toho, jak jsi narostl a jak je to pro tebe zdravé. Využíváš všech výhod, které ti tvé tělo v rámci svých možností poskytuje. To je výborný základ pro složitější pohyby, náročnější cviky a vyšší váhy.
Pohyb je pak nejen estetičtější, ale taky bezpečnější a tento typ tréninku umožňuje dlouhodobý progres bez zranění.
Tvé tělo se v konečném důsledku nebude hýbat jen správně, ale taky efektivně díky schopnosti postupného zapojení pohybových struktur. Už nebude panikařit a improvizovat. Budeš jeho pánem. Vládcem ve svém chrámu.
NEVÝHODY
Nepodstatné, budu ale objektivní...:
1) Ne do všech pozic se vždy dostaneš snadno (a proto nám Ódin seslal strečink a mobilizační cvičení - ó díky, nejvyšší),
2) ubereš pár kotoučů na ose (protože technická dokonalost je sama o sobě nová kvalita, která dělá trénink zpravidla těžším),
3) je to horší, než manželství (už z toho nemůžeš vycouvat - jakmile zjistíš, jak to má být, když je to dobře, už nebude cesty zpět a budeš neustále ladit, ladit a ladit. Jsi odsouzen k tomu, že tě budou rozčilovat všichni, kteří to mají jinak a bude tě hrozně srát, když budeš muset cíleně, kvůli budování odolnosti a antifragility, dělat pohyb jinak. Pumpování ztratí smysl, zapovíš cheating. Už to nikdy nebude jako dřív...).
zkušenosti
1) Při bolestivém pohybu pomohla úprava techniky konkrétního cviku,
2) každé zranění, které jsem měl, jsem si způsobil z následujících důvodů (seřazeno víceméně postupně od nejčastějších důvodů):
- trénoval jsem unavený nebo nerozcvičený,
- prováděl jsem pohyb špatnou technikou,
- machroval jsem pod vlivem alkoholu (měl jsem divoké mládí, nesuď mě),
- přecenil jsem své síly,
- někdo jiný byl debil.
3) lepší technika vždy vedla k většímu progresu (opravdu ne zvýšení objemu tréninku nebo intenzity v Rockyho stylu),
4) hojení každého zranění jsem podporoval velmi technicky zaměřeným cvičením o velmi nízké intenzitě (flákačka) a vysokém objemu (hodně opakování, hodně dlouho, hodně často) a všechny obtíže jsou buď úplně pryč, nebo jsou následky potlačeny na minimum,
5) plató (zásek v tréninku, když se nemůžeš výkonnostně posunout dál) u sebe i jiných, bylo často překonán pouhou úpravou techniky některých cviků,
6) u sebe i u jiných jsem zaznamenal odstranění dysbalancí dodržováním správné techniky unilaterálních cviků (žádné další kompenzační cvičení).
Problém s technikou provedení nějakého cviku není snadné odhalit. Skutečnost, že ti nejlepší o sobě neustále pochybují a pedantsky se snaží zlepšovat už tak dokonalý pohyb, by ti měla napovědět dvě věci:
1) je nezbytný neustálý dohled a soustředění,
2) to zpravidla nedáš sám - nebo to bude velmi obtížné.
Kvůli svému obřímu egu můžeš velmi snadno nabýt dojmu, že jsi Ido Portal. Věříš, že vše, co děláš, vypadá navenek stejně skvěle, jako ve tvé hlavě. Rychlá cesta do nejnižšího kruhu Alighieriho pekla.
Sežeň si trenéra, jdi na kurz, vzdělávej se. Ber to vážně. Investuj do sebe.
Na závěr pamatuj - existuje řada cest a vše je vysoce individuální. Technika není vždy dokonalá, ale snaha o její dokonalost by měla být v každém okamžiku tvou prioritou. Je to majoritní součást tréninku.
Buď silný!