Určitá forma boje je pro člověka tak přirozená, jako dýchání.
Táta vždycky tvrdil, že umět se prát je jako mít další výuční list. Člověk by měl bojovat. Ne jenom ve smyslu filozofickém (s překážkami života), ale i v tom tradičním.
„Není-li jiné možnosti, než zbabělost nebo násilí, doporučuji sáhnout k násilí.“
Mahátma Gándhí
Boj je něco, co naše mysl a tělo potřebuje. Jsme stavěni pro nějaký druh výkonu. To jsme si objasnili v dřívějších článcích. Jsme ale taky dokonale uzpůsobení k boji. Nemáš sice ostré drápy a velké zuby. Zato umíš dokonale zasazovat údery, kopy a tvoje tělo je dobře dizajnové k zápasení ve stoje i na zemi. A co je nejdůležitější - lidská psychika doslova touží po tom někoho občas zmlátit. Násilí máme v povaze. Navíc, i v tomto civilizovaném světě se dějí špatné věci. Umět bojovat je prostě dovednost, jako každá jiná. Ne-li nutnost.
Potřebuješ bojovat
Genderové stereotypy platí a k boji mají blíže muži, než ženy. Tohle škatulkování vychází z praxe, fyzických a mentálních dispozic i historického vývoje. To ovšem neznamená, že boj je jen pro muže.
Holky se mají umět prát ze tří důvodů. Tím prvním je, že boj může fungovat jako ventil napříč pohlavími (pohlaví jsou dvě) a tím druhým budování fyzické kondice. Tím třetím, a nejdůležitějším je, že i žena se má umět bránit. Jen tak. Z principu. Základní vzdělání na úrovni čtení, psaní a počítání.
V dobách vikingů musela žena často bojovat po boku mužů, případně bránit majetek v době, kdy byl její chlap na nájezdu.
Přenos kondice do dovednosti
Trénovat jenom pro fyzickou kondici zvládne málo lidí. Ve své praxi se moc nepotkávám s těmi, kterým jde vyloženě o opakovaný a předem daný pohyb, pilování techniky cvičení a budování fyzické kondice "pro nic za nic". Hlavní důvody jsou zpravidla tyto:
1) vypadat dobře, ať můžu balit samice/samečky v létě u vody,
2) cítit se psychicky dobře a nebýt tak v prdeli, když vylezu schody,
3) něco mě bolí a chci, aby to přestalo.
Všem vikingům, co u mě trénují, se snažím vštěpovat zásadu, že nejdůležitější je uvědomovat si reálný přínos fyzického tréninku. To znamená, že bys neměl/a cvičit jenom proto, že tě něco bolí, potřebuješ upustit páru a sere tě ta divná věc, co ti visí na břichu. Tvoje síla, vytrvalost, rychlost, flexibilita a mobilita by měla mít nějaký hlubší význam. Jinak dost reálně hrozí, že ztratíš motivaci. Je dobré vidět přenos vybudovaných schopností a dovedností do nějaké činnosti. A to do jakékoliv!
U mě jsou to bojové sporty a lezení na umělé stěně. Lezení hlavně proto, že miluju tlakové cviky a moc mě nebaví izometrické kontrakce. Lezení mi poskytuje možnost zapojit tahové pohyby a vyžaduje spoustu izometrické kontrakce, takže zábavnou formou doplňuje to, co při tréninku se železem opomíjím. Navíc je to adrenalin. A taky je to technicky náročná pakárna.
No a k těm bojovým sportům...
Budování zdatnosti a odolnosti
Mimo ventilaci stresu, budování síly, kondice, rychlosti, zatěžování mozku novými dovednostmi a pilování strategického myšlení, je boj prostředek, jak utužit svojí mentální a fyzickou odolnost. Víme, že opakované nárazy o určité intenzitě umožňují tělu vybudovat odolnější kosterní tkáň a omezují panické reakce nervové soustavy na bolest. Taky víme, že po psychické stránce jsou bojovníci tvrdí, neústupní lidé, zvyklí na diskomfort a schopní popasovat se s překážkami života. Když umíš bojovat, máš sebevědomí. Když máš sebevědomí, sračky v životě jsou výzvou, ne problémem, který tě uvrhne na dno flašky.
Kettlebell, činky a knockouty
Netajím se tím, že kettlebell trénink u mě hodně pohnul s fyzickými dispozicemi k boji. Pozoruju u sebe například, že při častém tréninků bent pressu a tureckých vztyků se zlepšuje síla úderů a středu těla. Jerk a long cycle se dvěma kb pomáhají při kondiční přípravě. Díky dobrému kardiu si můžu užít hromadu kol sparingu. Swing a snatch mi vybudoval silný posteriorní řetězec, který uplatňuju při kopech a grapplingu v postoji a na zemi.
Kettlebell je při mnoha cvicích používaný unilaterálně (zapojuješ jen jednu stranu těla). Po každém takovém tréninku vyloženě cítíš, jak roste tvoje abilita knokautovat nepřátele.
Praktická aplikace
Součástí Ragnaroku je i komorní klub bojových sportů. Věnujeme se jak stand-upových sportům (thajský box, box,...) tak grapplingu. Sledovat to můžeš na Facebooku a Instagramu. Pokud teda nevíš kam jít a chceš trávit čas v málopočetné vybrané společnosti, dojdi. Rádi tě mezi sebe vezmeme, pokud to máš v hlavě aspoň trochu srovnané a jsi schopen dodržet jednoduché pravidlo:
Nerveme se, učíme se.
No a jak zakomponovat do fyzického tréninku trénink bojových umění? Jednoduše. Podotýkám, že při této strategii je fyzický trénink na prvním místě a bojová umění slouží jako doplněk a ventil.
1) Ve dny volna, mimo hlavní regenerační dny,
-pondělí: fyzický trénink
-úterý: bojová umění
-středa: fyzický trénink
-čtvrtek: bojová umění
-Pátek: fyzický trénink
-Sobota + neděle: hlavní regenerační dny (pivo, pizza, filmy)
Účel: zábavná forma pohybu, pro sebeobranu, ventil stresu, uplatnění fyzické kondice, koordinační rozvoj,...
2) 1x týdně jako formu kardio tréninku, když tě moc nebere běh, skákání přes švihadlo apod. 60 minut sparingu ve volném tempu nebo válení po zemi je uteče jako voda a rozhodně pohne s tvojí kondicí.
Účel: forma kardia typu LSC (long slow cardio)
Při výběru bojového sportu si uvědom:
1) co jsi ochotný/á obětovat (boxovat znamená schytat spoustu úderů do hlavy, málokdo má po letech intenzivního boxu stále v pořádku nos, monokly a oděrky na tváři od rukavic jsou denním chlebem),
2) co tě baví (zvaž, jestli chceš používat jenom ruce, nebo i nohy, případně loky a kolena, jestli se chceš spíš válet po zemi, nebo stát, jestli to chceš dělat v kimonu, či ne, jestli chceš něco tradičního, co obsahuje i určitou filozofii a řád, nebo spíš něco modernějšího, jestli se chceš naučit bránit, zacházet s nějakou zbraní, případně jestli chceš vůbec jít do kontaktu s protivníkem - boucháním do pytle se rvát nenaučíš, ale lepší, než nic),
3) jestli máš v dosahu klub, který stojí za to a vyučuje, co potřebuješ,
4) kolik do toho chceš dát (peněz, času, energie).
Co teda konkrétně dělat?
Mysli logicky a uvažuj, co potřebuješ, na co jsi stavěný/á a co tě baví.
Podmínky: kreativita (mnoho technik, vyžaduje píli)
Doporučení: judo, bjj, karate, thajský box, mma, karate, kung fu, tai chi
Podmínky: jednoduchost (málo technik, snadné pro naučení)
Doporučení: box
Podmínky: chci se naučit bránit na ulici co nejefektivněji
Doporučení: box, thajský box, krav maga
Podmínky: orientace na zdraví a filozofii
Doporučení: karate, kung fu, tai chi
Podmínky: chci bouchat a kopat do lidí
Doporučení: box, thajský box, krav maga, mma
Podmínky: nechci dostávat pecky do hlavy
Doporučení: judo, bjj, řecko-římský zápas
Nejlepší rada závěrem? Zkoušej, co ti sedne! Na alkohol, který ti chutná, jsi taky nenarazil/a na první dobrou.
Buď silný/á!