VĚNUJ POZORNOST ÚVODNÍMU TEXTU PROBLEMATIKY V I. ČÁSTI ČLÁNKU
HLAVA
Když to máš srovnané v palici, můžeš na nájezdy.
Hlava vikinga je velký hráč v posouvání limitů těla. Správné nastavení mysli pomáhá krátkodobému i dlouhodobému výkonu bez ohledu na stupeň trénovanosti. To ale nesmíš trpět narcismem a uhýbat výzvám.
Wim Hof ve své knize popisuje, jak si během pokusu dokázal pod proudem ledové vody nejen udržet, ale i zvýšit teplotu svého těla. Ne svým dechovým cvičením, či zatínáním svalů - pro tento pokus měl využití zmíněných technik zakázané. Předprogramoval si to ve své mysli a řekl tělu, aby to zařídilo. Kvůli Wimu Hofovi se začíná věřit, že dokážeš ovládat svůj autonomní (vůli neovladatelný) nervový systém. Ten řídí všechny pochody, které neřídíš přímo ty svou vůlí. Mimo jiné i regulaci teploty.
Podobně jako Wim Hof vyladil svojí biochemii díky dechovým cvičením a mentální přípravě na výkon, to už teď děláš přirozeně i ty (jen ne v tak robustní míře, jako tento frajer). Je prokázáno, že pokud víš o výkonu, který budeš muset v brzké době předvést, celé tvé tělo, nervová soustava, se na něj připravuje. Minuty, až hodiny, před započetím závodů, se atletům zvyšuje tlak a srdeční frekvence. Svaly jsou ve větší tenzi. Žlázy s vnitřní sekrecí pracují a neustále připravují tělo na výkon díky vyplavování specifických hormonů.
Tvoje motivace umí posunou limity těla. Když víš, že musíš, všechny podpůrné mechanismy se najednou roztočí na plné obrátky a udrží tě ve hře týdny až měsíce. Tělo to sice nevydrží věčně a jednou se zhroutí, ale umí to.
Dostat svou palici do latě trvá. Je to otázka měsíců, až let. Je to výsledek dlouhého boje se sebou samým a tvrdé práce. Vědomá aplikace vzorců chování v určitých chvílích buduje odhodlání, učí tělo reagovat tak, jak chceš a přetváří tvůj charakter. Ani Řím ale nepostavili za den. Obrň se trpělivostí.
„Aby člověk mohl žít čestně, musí se rvát, bít se, mýlit, začínat a opět začínat, prohrávat a věčně zápasit. Tomu říkám charakter.“
L. N. Tolstoj
KOMBINACE STRESOVÝCH FAKTORŮ
Pokud se považuješ za ultra fajnšmekra v týraní svého těla (koresponduje s faktem, že jsi tady), můžeš stresové faktory libovolně kombinovat. Jeden z příkladů popisuje Tim Ferriss v knize 4hodinové tělo. Jedná se o cvičení v kádi naplněné studenou vodou, pod její hladinou a se železem. Kombinace chladu, odporu prostředí, externí váhy a hypoxie. Přidej přerušované hladovění například v režimu 16/8 (16 hodin půst, 8 hodin na jídlo) a máš zajímavý způsob, jak ze sebe udělat nadčlověka (nebo taky mrtvolu, když to celé naprogramuješ blbě).
Nevýhody:
1) Špatně se odhaduje, jak moc tě to rozjebe (stresové faktory působí synergicky - efekt se násobí),
2) absolutně nevhodné pro začátečníky,
3) čím víc věcí musíš hlídat, tím víc potencionálních chyb z tvé strany hrozí,
4) při extrémech, jako je příklad z knihy Tima Ferrisse, je nezbytný dohled parťáka.
Výhody:
1) Šetří to čas,
2) má to grády (vezme víc šťávy, dá víc benefitů),
3) synergické působení stresorů nezvyšuje jen odolnost, ale i sebevědomí (Kdo jiný tohle dělá?! Ha?! Tak kdo?!!!).
ZVYŠOVÁNÍ ADAPTAČNÍCH MOŽNOSTÍ
Vikingové nejsou hloupí a proto tohle povídání uzavřu nezbytnou částí, na kterou musíš myslet, když se pouštíš do experimentování. Když navyšuješ stres, začni pomalu a opatrně. Zkoumej vliv jednotlivých stresorů a dávkuj ho velmi obezřetně. Hlavně ale...
VŽDY UDRŽUJ ROVNOVÁHU. KOLIK VEZMEŠ, TOLIK DEJ.
Dopřej tělu všechno k tomu, aby zvládlo sračky, kterými ho hodláš tahat.
-Přidej hodiny spánku a snaž se o kvalitu,
-žer, kolik můžeš. Potřebuješ kalorie,
-přidej mikronutrienty (vol komplexní spektrum vitamínů a minerálů v dobré kvalitě a navíc přidej zinek, železo, D3, K2, hořčík, C, omega 3),
-pozor na pitný režim,
-Dračí krev, CBD a hovězí vývary ti seslal Ódin. Snadno dostupné pecky poskytující královské benefity.
VAROVNÉ SIGNÁLY
Když cítíš neúměrnou slabost, rychle ztrácíš na váze (kilogramy v průběhu dní), máš problémy se soustředěním, tvé bělmo nemá bílou barvu, jazyk není červený, pouští se ti krev z nosu, jsi bledý, bolí tě klouby, zhoršuje se ti kvalita kůže, vlasů a nehtů, omdlíváš či pociťuješ závrať, klesají ti výkony, necítíš sexuální apetit, máš neúměrně velkou chuť na sladké, rozjíždí se ti nějaký zánět, rýma a podobně, budíš se rozbitý jako po minutě v kleci s Thórem (tím ostříhaným, z Ragnaroku, co už k bleskům nepotřebuje kladivo) = STOP. Tělo říká, že má dost. Zvolni, uber.
PRAKTICKÁ APLIKACE
1) Sleduj škálu RPE, abys lépe pochopil/a a poznal/a své hranice a poskytoval sám sobě zpětnou vazbu ohledně působení stresorů na tvé tělo,
2) stresor je třeba pravidelně a přiměřeně aplikovat, ne o tom pouze mluvit a snít,
3) buď psychicky připravený/á na působení stresoru, vnímej a sleduj reakce svého těla, motivuj se k překonání hranic a vědomě je pak posouvej.
Buď silný/á!