Hybrid mezi open gymem a uzavřenou, časově omezenou třídou - RAGNAROK
First things first. Pokud jde o trénink, dávám si záležet na tom, abych lidi vedl. Snažím se mít každého účastníka tréninku pod kontrolou, poskytovat mu zpětnou vazbu, a poznat ho. To nejde bez dlouhodobé spolupráce.
Na druhou stranu jsem nikdy nechtěl odstřihnout lidi, kteří nemají tolik času na trénink a nemůžou se zapsat do kurzu a na několik týdnů až měsíců pravidelně docházet několikrát týdně na trénink. Jinak řečeno, chci, aby ses hýbal aspoň občas, když už nemůžeš šlapat v tréninku naplno, podle mých představ.
Jo, vytvořit uzavřenou třídu, kterou člověk po stanovený čas vede s focusem na jeden cíl, pro který si vytvořil metodiku a vše dokonale naplánoval, je sen. V běžných podmínkách nerealizovatelný. Cílem Ragnaroku je otevřít své brány co nejširší mase lidí a hlavně vyjít vstříc lidem, kteří pracují a normálně fungují. Z toho důvodu jsou lekce Ragnaroku hybridem mezi volnou docházkou a uzavřenou skupinou. Můžeš chodit občas a pro spestření, nebo pravidelně a tendovat ke splnění standardů.
Trénuju nepravidelně, nemám členství a kupuju si jednotlivé vstupy, případně mám permici a občas se ukážu.
Výhody: časová flexibilita, nezávaznost, možnost soustředit se na jiné aktivity
Nevýhody: malý posun, nedostatečná konzistence v přípravě ke splnění standardů, pořád se budeš motat kolem základních cviků
Trénuju pravidelně, mám členství.
Výhody: neomezený vstup na všechny vedené lekce (při plném členství), já sám tě po splnění techniky základních cviků vedu ke splnění standardů, které ti otevřou dveře k dalších cvikům, novým výzvám
Nevýhody: nezbytná pravidelná docházka
Tréninkové plány
Pro lekce tendující více k modelu kurzu (Kettlebell lifting), i pro zcela otevřené lekce bez zásadnější návaznosti trénink od tréninku (Síla a kondice) existují mnou vytvořené tréninkové plány. Zatímco u lekcí Kettlebell liftingu se ti nový svět otevře splněním standardů, Síla a kondice je orientovaná na takzvanou GPP (všeobecná fyzická zdatnost) a standardy zde představují jen jakési mety, které slouží k posouzení tvojí práce na sobě samém.
Každopádně - plány existují. Jsou pečlivě konstruované tak, aby zahrnovaly tahy, tlaky, rotace, komplexy pohybů a tak dále. To je důvod, proč můžeš mít pocit, že cvičíš stále to samé dokola a jen občas se setkáš s něčím novým - budovat zdatnost totiž znamená dělat pořád to samé dokola, jen trošku jinak. Silný a odolný zadní řetězec se dá budovat pomocí klasických mrtvých tahů, mrtvých tahů na jedné noze, swinů, silových přemístění... Pořád ale jde o stimulaci zadního pohybového řetězce. Ať už budeš pravidelně docházet na lekce Síly a kondice, která je zaměřená na rychlost a maximální sílu, nebo na lekce, které se orientují spíš na silovou vytrvalost - pořád se budeš potkávat s ověřenými cviky. Měnit se bude intenzita a způsob provedení. A taky asistenční cviky. V zásadě ale nečekej nesmyslné kokotiny a miliardy variací. Zadní tah je zadní tah. Učím ho pořád stejně. Dráždí stejné svalové skupiny. Upevňuje stejnou motorickou dovednost. Jen vypadá trochu jinak. Jiný je čas odpočinku a práce. Může se změnit náčiní. Pořád ale jde o zadní tah.
Jak vypadá lekce?
Typická lekce je skládá z rušné části, kdy je účelem přepnout se do tréninkového módu a rozhýbat. K tomu slouží nejčastějši hra s tyčí a její varianty, případně jiné pohybové a koordinačně náročné aktivity (v létě hrajem venku na honěnou, kdy je cílem chytit druhého a vzít mu expander, zastrčený za kalhotama, nebo taky plácanou, kdy je cílem dotknout se ramene spoluhráče - pokud se to povede, má za trest klik, či dřep... a tak podobně).
Následuje rozcvičení, které kombinuje prvky OS Resets a jógy. Cílem je rozvinou mobilitu a flexibilitu a připravit těla na zápřah v tréninku. Většina cviků, které jsou zde zahrnuty, jsou průpravou či kompenzací k následujícímu tréninku.
Technická část tréninku vede k naučení a zdokonalení technik, které budou součástí workoutu. Více se věnujeme složitějším pohybům, opakujeme klíčové body techniky, které je nutné při provedení dodržet a drilujeme - bez zátěže, či s lehkou váhou.
Hlavní část - workout, který obsahuje tahové, tlakové, rotační cviky a další základní pohyby. Navazuje na předcházející a nadcházející workouty dle plánu, případně odpovídá splněným standardům jedince a zahrnuje složitější cviky.
Závěr tréninku tvoří strečink, uvolňovací a relaxační techniky. Z pravidla provádí skupina už bez vedení trenéra. Každý potřebuje individuální dobu a přístup ke svému strečinku a každý preferuje jinou formu relaxace. V případě velkého počtu nováčků na tréninku, či představení nové metody, je závěr veden trenérem.
Rozloučení se zpravidla nese v duchu přání pěkného zbytku dne a doporučení k sežrání pořádné porce jídla a vypití škopku piva. Ne zřídka se dělíme o doporučení ohledně restaurace, či receptu, případně se navzájem upozorňujeme na akci v Lidlu na kvalitní flák hovězího a nové kupónky v Mekáči.